Zmiany i nasz mózg

IMG_4895

Traktuj zmianę jako stałą. Pomagaj sobie i innym rozładować strach i niepokój.

Dlaczego zmiany są dla nas tak trudne? Dlaczego myśl o nadchodzącej zmianie wywołuje u nas lęk? Co mówi nauka o pierwotnym systemie przetwarzania w naszych mózgach?

1. Nasze ciało migdałowate przetwarzając: zagrożenia, strach, niepokój, aktywuje tryb walki lub ucieczki (kortyzol, adrenalina), zanim świadomie uznamy zagrożenie.

2. Odpowiedzialne za przetwarzanie lęku (to co innego niż strach) są myśli. Myśli, są tak realne dla naszego mózgu jak rzeczywiste zagrożenie fizyczne i one aktywują lęk.

3. Mózg wypełnia puste – niewiadome miejsca i nadaje im znaczenie. Proces nadawania znaczenia zależy od samopoczucia, dotychczasowych doświadczeń we wszystkich sferach życia.

4. Skupiamy się bardziej na negatywnych myślach i skłaniamy się ku nim. Uprzedzenia negatywne zakładają najgorszy scenariusz.

Dzisiejsze organizacje są przesycone zmianami, dlatego często aktywują się w ludziach systemy opisane powyżej.

Dlaczego?

Pracownicy nie wiedzą co dla nich oznaczają zmiany i nie jest to dla nich przejrzyste. Bez wyjaśnienia zakładają najgorsze scenariusze. Również dlatego, że pracownicy mają trudności w innych obszarach życia, które nasilają niepokój, przytłoczenie a potem paraliż i depresję.

Jak możemy pomóc?
Poprzez komunikację: omawiając znaczenie zmian w jasny i przejrzysty sposób 🙂