CO TO JEST WARSZTAT I JAK SIĘ NA NIM ZACHOWYWAĆ?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Przykładam szczególną wagę do tego, aby prowadzić szkolenia wyłącznie metodą warsztatową.

Jest to specyficzny rodzaj szkolenia, wymagający od uczestników samodzielnej i grupowej pracy, pełnego skupienia i przede wszystkim chęci do nauki. Z tej przyczyny warsztaty nie sprawdzają się w przypadku odgórnego nakazu szefa: masz iść i się nauczyć! Brakuje zainteresowania, pojawia się opór. Oczywiście w czasie warsztatu nastawienie to może się diametralnie zmienić za sprawą trenera-profesjonalisty i ciekawego tematu, jednak najlepiej jest, gdy pracownik wyraża sam wolę uczestnictwa w warsztacie i ma pozytywne nastawienie.

Jako szef firmy często jeżdżę z moimi trenerami na warsztaty, aby przyglądać się procesowi nauczania, zobaczyć trenerów w akcji i obserwować aktywność grupy. Sprawia mi radość to, że uczestnicy  – z początku nieufni – zaczynają pracować, myśleć i na bieżąco konfrontować zdobywaną wiedzę z praktyką.

Niestety, zdarza się dość często, że warsztatowa metoda szkoleń powoduje dyskomfort uczestników. Strach przed rozwiązywaniem zadań, polemizowaniem, rozwiązywaniem problemów i udział w scenkach, powoduje bierne uczestnictwo w szkoleniu. Wynika to często ze strachu przed oceną. Tak już funkcjonujemy, że sami przede wszystkim oceniamy innych i jednocześnie boimy się oceny. Potem żałujemy, że nie zabraliśmy głosu i zazdrościmy tym, którzy byli aktywni i rozwiązali swoje problemy.

Proszę przeczytaj kilka wskazówek, jak sobie z tym radzić:

  1. Zamiast oceniać wypowiedź innych, pomyśl, co mógłbyś to niej dodać (może podobny przykład ?).
  2. Jeśli ktoś skrytykuje Twoją wypowiedź (tak naprawdę bardzo rzadko się to zdarza), zapytaj go, jaki ma pomysł na rozwiązanie tego problemu.
  3. Pamiętaj, że jesteś na szkoleniu 1-2 dni i chcesz jak najwięcej z niego skorzystać, w większości nie będziesz miał z innymi uczestnikami kontaktu, chyba, że sam będziesz chciał/a ten kontakt utrzymać.
  4. Pamiętaj, że nawet jeśli popełnisz jakiś błąd, to nie poniesiesz za to konsekwencji (lepiej popełnić go na warsztatach i się nauczyć, niż zrobić to w pracy, np. w kontakcie z klientem).
  5. Pomyśl, co niejednokrotnie czujesz w stosunku do tych, którzy są aktywni na szkoleniu (uznanie, podziw, zazdrość) i pamiętaj, że Ty wzbudzisz te same odczucia!

Chciałabym powiedzieć coś bardzo ważnego, wszystkim tym, którzy wybierają się na warsztaty:

  • WARSZTAT JEST PO TO, ABY SIĘ NAUCZYĆ. Nie jest ważne, czy coś już umiesz, czy nie wiesz nic. Ważne jest, jaką praktyczną wiedzę z niego wyniesiesz.
  • WARSZTAT JEST TWOJĄ AKTYWNOŚCIĄ. Im więcej pracujesz, dyskutujesz, bierzesz czynny udział, tym więcej się nauczysz.
  • NA WARSZTACIE PRACUJEMY CAŁĄ GRUPĄ. Nie po to, aby rywalizować a dlatego, aby nauczyć się pracy zespołowej i dobrych praktyk od innych uczestników.
  • TRENER TO CZŁOWIEK, KTÓRY CZUWA NAD PROCESEM. On nie pozwoli na to, aby ktokolwiek czuł się gorzej, pilnuje procesu nauczania, łamie schematy, daje informację zwrotną i jest w pełni skupiony na tym, czego ma Ciebie nauczyć. Zawsze odpowie na Twoje pytania i jest dla Ciebie.
  • WARSZTAT TO SPOSÓB NA ROZWIĄZANIE TWOICH PROBLEMÓW I TRUDNYCH PYTAŃ. Nie ma głupich pytań, najgorsze są te niezadane. Pytaj – bo masz okazję.

Tymi 5 punktami chciałam Państwu uświadomić, jak ważne jest Wasze nastawienie, głęboka chęć uczestnictwa  i samo aktywne uczestniczenie w warsztacie.

Jeśli idziecie na warsztat, załóżcie sobie, że tym razem nie będziecie myśleć o tym, co inni o Was pomyślą,  tylko skupicie się na aktywności, pracy, zaangażowaniu w ćwiczenia i dobrym nastroju. Dzięki temu poszerzą się Wasze horyzonty myślowe i nauczycie się o wiele więcej – wspólnie z innymi. Jeśli wszyscy przychodzą na warsztat z takim nastawieniem, to cała grupa tworzy synergiczną całość, która daje wspaniałą wartość dodaną w postaci niezakłóconego przepływu wiedzy, pokazania dobrych praktyk innych – nie tylko trenera,  „przegadania i przećwiczenia”  problemów i doświadczenia prawdziwej współpracy.

Zatem, jeśli idziesz na warsztat, przygotuj się na pracę w grupach, bądź otwarty, nie bój się rozmawiać i że czegoś nie wiesz. Pytaj, dyskutuj, ćwicz, bo to najlepszy sposób na zdobycie praktycznej wiedzy z tematu, który Cię interesuje.